Ana Sayfa Dua Bağışlama Duası

Bağışlama Duası

BAĞIŞLAMA ve BAĞIŞLANMA DUALARI

bagislama duasi - Bağışlama Duası

Manevi hayat açısından önemli bir yeri olan bağışlama duası Allah’ın esmaları ile yapılır. Aşağıdaki dua aynı zamanda tövbeyi kapsadığından “BAĞIŞLANMA DUASI” olarak da yapılabilir. Hatim, Yasin, Tebareke, Amme veya diğer sûreler okunduktan sonra yapılan bu bağışlama duası, anlamlı ve kapsamlı bir duadır. Allah kabul etsin!

اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ * بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Eûzü billahi mineş-şeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim

Elhamdülillah Rabbil’ âlemin, vessalatü vesselamü ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim.

Ey bizi yoktan var edip varlığından haberdar eden kainatın yegane sahibi olan Yüce Allah’ım!

Ellerimizi açtık semaya, boynumuzu büktük sen ulular ulusu Mevla’ya. Bütün güzel isimlerinin ve Esma-i nebi hürmetine; okumuş olduğumuz Yasin’i Şerifi, Tebareke, Amme, Fatiha ve diğer sureleri, Salavatı Şerifleri eksik veya yanlış oldu ise onları Meleklerinle tamam eyleyip kabul et ya rabbi!

Bunlardan hâsıl olan sevabı en evvel başlarımızın tacı, gönüllerimizin ilacı olan Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) ile Hz. Âdem (A.S) arasında gelen tüm Peygamberlere (Aleyhimüsselam), Ashabı kirama (R.A) Evliyalara, Şehitlere ve dini İslam’a hizmet etmiş olan üstat efendilerimize hediye ettik vasıl eyle yarabbi!

Vefat edip bu dünyada kimsesi kalmamış Müslüman kardeşlerimizin de ruhlarına bağışladık haberdar eyle. Bu haneden gelmiş geçmiş vefat edenlere Rahmet eyle. Bakide kalanların ömürlerini uzun, rızıklarını bol, ticaretlerini kârlı ve kalplerinde bulunan iyi dileklerine nail eyle. Amin.

Allah’ım! Okunan Kur’an’ı Kerim ve sûreleri hürmetine, dünyanın çeşitli yerlerinde zulüm gören insanları ve Müslümanları zalimlerin zulmünden kurtar. Vatanımızı, Milletimizi ve Devletimizi her türlü afetlerden, musibetlerden ve düşmanların şerlerinden koru.

Güvenlik güçlerimizi, polisimizi ve askerimizi terör belasından kurtar. Kahraman ordularımızı havada, karada ve denizde daima Mansur ve muzaffer eyle! Şehitlerimize rahmet, yakınlarına sabırlar ihsan eyle. Gazilerimize de yaşam sevinci ve dayanma gücü ver. Ezanımızı dindirtme, bayrağımızı indirtme, güzel yurdumuzu düşmanlara böldürtme, sen yardımcımız ol yarabbi! Amin

İşgal altındaki ilk kıblemiz, Miracın basamağı Mescidi Aksa ve Peygamberler şehri Kudüs’ü zalimlerin işgalinden kurtar. El-KAHHAR isminin tecellisi ile zalimleri kahreyle! Amin.

Ya ilah-el âlemin. Yerlerin, göklerin ve tüm mevcudatın, senin varlığına ve birliğine şehadet etmelerinin hürmetine, sana açılan eller ve seni zikreden diller hürmetine günahlarımızı bağışla. Bizleri hasta yatıp kapılara baktırma, yatanı utandırma, bakanı usandırma. Yasin’in yarısını, üç aylardan birisini, ölümün hayırlısını sen nasip eyle ya rabbi!

Ey Merhameti sonsuz olan yüce Allah’ım! Bizleri Kur’an hakikatlarından, ehli sünnet yolundan ve sıratı müstakim olan istikametten ayırma. Nefsimize günahlardan ve isyanlardan uzak olmayı ilham et. Bizleri senin razı olacağın şekilde yaşat. Cümlemizi kendine kul, Habibine ümmet eyle. Okuduklarımızla amel etmeyi de bizlere nasip eyle!

Bizleri bu dünyada vatansız, kabirde kefensiz, ahirette imansız bırakma. Gücümüzün yetmediği yükü bizlere yükleme. Dertlerimize deva, hastalarımıza şifa, borçlarımıza eda ihsan eyle. Bizleri (korona virüs) gibi salgın hastalıklardan muhafaza et, korktuklarımızdan emin, umduklarımıza nail eyle ya rabbi! Amin.

Ey karanlık kalpleri nuruyla aydınlatan ulu Allah’ım! Çocuklarımızın kalplerine ALLAH ve PEYGAMBER sevgisi, ahiret kaygısı, İslam şuuru ve ibadet şevki ver. Yavrularımızı maddi ve manevi tehlikelerden muhafaza et, onlara sağlıklı ömürler ihsan eyle, acılarını gösterme.

Bizleri görünür görünmez kazalardan, belalardan, akla ve hayale gelmez tüm kötülüklerden koru, ailelerimize huzur ve geçim ver. Aş isteyene aş, iş isteyene iş, eş isteyene hayırlı eş ver yarabbi! Amin.

Senin vahdaniyetine güvenerek kapına geldik. Merhametine sığındık lütfuna geldik, hakkıyla kulluk edemedik affına geldik, sen Ğaffar ve Settar, Rahman ve Rahimsin. Biz nefsimize zulmettik, bilerek veya bilmeyerek işlediğimiz günahlarımızı affet, sana tövbe ediyoruz, bize lütfun ile muamele eyle ya rabbi!

Bizleri hicran ateşiyle yakma. İslam olarak getirdin İslam olarak götür. Kalp penceresini kapatma. Faydasız ilimden, doymayan nefisten, korkmayan kalpten, kabul olmayan duadan sana sığınıyoruz. Amin.

Allah’ım! sen evveli ve sonu olmayan, ihsanı ve merhameti bol olansın. Bu miladi yeni yılda bizlere helâl rızıklar ihsan et. Müslümanları nefis ve şeytanların tuzaklarından koru. Kur’an-ı Mübin hürmetine, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ve iktisadi kriz bunalımından kurtar, bizlere selamet ver. Amin.

“LÂ İLÂHE İLLÂ ENTE SÜBHÂNEKE İNNÎ KÜNTÜ MİNEZ-ZÂLİMÎN” münacatı ile Yunus Aleyhisselam’ı balığın karnından sahili selamete çıkardığın gibi, bu dua hürmetine bizleri de içinde bulunduğumuz bütün sıkıntılardan kurtarıp sahili selamete ulaştır yarabbi! Amin.

Ülkemizde meydana gelen yangın felaketinden sana sığınıyoruz, sen ormanlarımızı koru yarabbi! Bu ateşi yakanları zatının hışmına havale ettik. Memleketimize düşman olanlara fırsat verme. Amin…

Yağmursuzluk ve kuraklıktan sana sığınıyoruz Allah’ım! Sen içimizdeki saf temiz inananlar ve sabi çocuklar hürmetine, bölgede yaşayan hayvanat hatırına bizleri rahmetinden mahrum etme. Âmin.

YA ALLAH, YA RAHMAN, YA RAHİM, YA FERD, YA HAYY, YA KAYYÛM, YA HAKEM, YA ADL, YA KUDDÛS!

Dualarımızı Cuma günü, üç aylar, mübarek gün ve geceler hürmetine, İSMİ AZAM ve ESMA-UL HUSNA tabir edilen güzel isimlerin hürmetine; mukaddes beldelerde (Kâbe, Arafat, Mescidi Nebevi, ve Mescidi Aksa ‘da) yapılan dualara ilhak et.

Bu duayı okuyan bütün mü’min kardeşlerimiz ile beraber duamızı dergahı izzetinde kabul et! Uzaktan yakından duamıza iştirak eden ve amin diyenleri iki cihanda aziz eyle ve bütün ölmüşlerin ruhlarını da hissedar eyle ya rabbi! Amin.

Rabbenâ âtina fid-dünya haseneten ve fil âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr. Rabbenağfirlî veli vâlideyye ve lil-mü’minîne yevme yekûmül-hısâb.

Yâ Rab, kusurumuzu affet. Bizi kendine kul kabul et. Emanetini kabzetmek zamanına kadar bizi emanette emin kıl. Amin diyen dillerimizi narı Cehennemden azat eyle!

Ömrümüz hitamında gözlerimiz perdelenmeden, sayılı nefeslerimiz tükenmeden, gaflet uykusuna dalmadan evvel, sağımızda Kur’an, kalplerimizde iman, dilimizde (buyurun!) “Eşhedü enlâ ilâhe illallâh ve Eşhedü enne Muhammeden abduhû ve Rasûluh” şehadet kelimesini söylemeyi cümlemize nasip eyle! Amin.

Ve Selamün Alel-Mürselin. Vel-Hamdü-lillahi Rabbil-Alemin. El-Fatiha meas-salavat!

Kaynak link: https://blog.sivrihisar.web.tr/

Yazan/Derleyen: Murat Sevimbay

Faydalanılan Kişi ve Kaynaklar:
H. Pehlivan, F. Altınok, E. Kaya, D.İ.B Yay. Risale-i Nur Külliyatı ve Dua Kitapları.

UYARI: Web site ve sosyal paylaşım sayfa sahiplerinin yukarıdaki “Bağışlama Duası” başlıklı yazının TAMAMINI kopyalayıp kendi WEB sitelerinde ve facebook, youtube gibi sayfalarında yayınlamasına izin yoktur. Ama LİNK (url) paylaşabilirsiniz. Ayrıca, kaynak belirterek kısa alıntı yapılabilir, duanın çıktısını almak isteyen bilgisayardan “Yazdır” yaparak çıktı alabilir. Yine, kaynak belirterek kişisel paylaşımlar yapılabilir. Örn: whatsapp veya mesajdan kişilerle.

KLASİK BİR HATİM DUASI >

Bağışlama Duası Hakkında

Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Furkan Suresi 77. Ayetinde “Duanız Olmasa Ne Ehemmiyetiniz Var” ve Peygamberimizin S.A.V. bir Hadisi Şerifinde “Dua İbadetin Özüdür” buyrulmuştur. Duanın makbulü gönülden geldiği gibi olanıdır. Kolaylık olması için okuyucularla paylaştığım Bağışlama Duası, genelde Cuma günleri ve mübarek gecelerde Yasin suresi veya diğer Kur’an sureleri okunduktan sonra hatim duası tarzında yapılan dualardandır.

Bağışlama kelimesi bir kaç anlama gelmektedir:

1- Bağış yapmak; hayır, hasenat ve duaları hediye etmektir. Bağışlama yalnızca ölmüşlerimize olmamalı, hayatta olanlara da yapılmalıdır.

2- Affetmek, bağışlanmak anlamındadır.

Yukarıdaki bağışlama duası muteber kaynaklardan derlenmiş olup, kapsamlı bir duadır ve her zaman okunabilir. Dua aynı zamanda tövbe ve bağışlanma duası olarak da yapılabilir.

Bu duayı yazıp yayınlamak hiç aklımda yokken bir gün bir iş arkadaşım eski ve yıpranmış bir A-4 kağıdında yazılı olan bir dua bana gösterdi. Yarım sayfadan ibaret olan bu duayı yeniden yazıp bilgisayarıma kaydettim. İnternet ortamında da insanların faydalanması için sitemizde yayınlama fikri doğdu.

Fakat dua çok kısa idi, biraz daha kapsamlı olması için muteber dua kitaplarından faydalanarak özet çıkarıp eklemeler yaptım ve sonuçta dua iki sayfa oldu. Eylül 2016 tarihinde diğer web sitemizde yayınladığım bu dua kısa bir zamanda “Bağışlama Duası” kelime bazında, “Google” başta olmak üzere arama motorlarında ilk sıralarda yer aldı. Sebep olanlardan Allah razı olsun.

Not: Yukarıdaki UYARI yazımı dikkatlice OKUMAYIP yanlış anlayanlar olmakta, sanki paylaşımı yasaklamışım gibi anlamaktalar. Öncelikle, ben paylaşıma karşı değilim. Paylaşmak isteyen, yazı LİNKİ paylaşabilir. Ayrıca, kaynak belirterek kısa alıntı yapabilir ve yazıcıdan çıktı alabilir. Bunlar sadece bu sayfa için değil, diğer sayfalarda bulunan bütün yazılar için geçerlidir.

Ama sen açıkgözlülük yapıp kendine ait sitende veya sayfalarında, izin almadan yazının TAMAMINI kopyalayıp sanki kendine aitmiş gibi hiç bir kaynak belirtmeden yayınlarsan ki; bu DUA da olsa fark etmez, teknik olarak da internet yayıncılığı açısından doğru değildir bu. Elbette izin verilmez.

Kitapçılardan SATIN aldığınız tüm dua kitaplarının YAZARI ve YAYINEVİ belirtilmiştir. Ayrıca bu kitaplarda geçen dualar da anonimdir. Bazı kişiler kurnazlık yapıp, bu yazının dua kısmını kopyalayıp alt kısımda olan kaynak ve derleyen kısmını almamaktadırlar. Kendilerini uyardığımda da, dua kıskanılır mı gibi duygu sömürüsü içeren bir çok söz sarf etmekteler. Neymiş efendim, paylaşım için şart koymayacakmışım.

Bu sayfada yayınladığım yazının derlemesi ve bazı kısımları kendime ait olup, bir kısmı da alıntıdır. Onlarında kaynaklarını belirttim zaten. Ayrıca bu dua gündeme göre de devamlı güncellenmektedir. Site ve sayfa sahipleri, eğer kendi sayfanızda böyle bir yazı yayınlamak isterseniz, bir zahmet biraz uğraşın, kendiniz bir derleme yapın, yazınız özgün olsun. Lütfen emeğe saygı gösterin!

* * *

Anahtar Kelimeler: Bağışlama duası okunuşu ve anlamı, Ölü için bağışlama duası, Kendimiz için bağışlama duası, Hastalara bağışlama duası, Yurdumuz için bağışlama duası, Ekonomik kriz duası, Kandil bağışlama duası, Yasin suresi duası, Yasin Bağışlama duası, Sivrihisar web sitesi, Eskişehir Sivrihisar haberleri, Okuduklarımızı bağışlama duası, Cuma Duası, Dua Saati, En güzel Türkçe bağışlama duası, Kayıp dualar, Makbul dua, Mevlit duası, Seçme dualar, Şifalı dualar, Ramazan ayı duası, Ramazanda okunacak dua, 2022 yılı dua

55 YORUMLAR

 1. Murat Sevimbay cok tesekkür ederiz böyle güzel uzun ve cok incelikle Dua icin.
  Sayfalarda bütün dualari arastirip okudum ,bu kadar emek verilmis bir dua bulamadim ,siz herseyi düsünüp yazmissin emeginize ve kaleminize saglik.Allah sizden razi olsun.
  Lütfen herkes emege saygi göstersin !!!
  Saygilar

 2. Allah razi olsun emeginize saglik cok kapsamli bir dua ve cok uzun hic bir yerde böyle bir dua bulamadim tam aradigim gibi sanki bizleri duymussunuz böyle bir duaya ihtiyac vardi.InsaAllah bu emeginizin karsiligini ödeki dünyada alirsiniz.Kadir Gecesi dua ediyorum size insl kabul olur.🖒🏻

 3. Allahım razi olsun insallah okurken çok gözyaşı döktüm beni çok etkiledi Rabbim yar ve yardımcımız olmaya devam edecek inşallah AMİNNNNNN

 4. Maşaallah. Gerçekten içimden geçenleri kapsayarak güzel bir dua olmuş. Hakikaten ararken bulamadığım dua; iyiki sayfanıza rastladım. Allahım razı olsun cümlemizden. Hayırlı cumalar ve ayrıca inşaallah yarınki sohbette kullanacağım dua olacak.

 5. Allah razı olsun kardeşim bende böyle bir dua arıyordum ve bu akşam karşıma çıktı çok severek okudum sizlerden Allah razı olsun Allah yar ve yardımcınız olsun çok beyendim

 6. S.A din kardeşim ALLAH senden razı olsun her hafta kurandan sonra bu duayı yapıyorumher okunan surelerden Rabbim senin ölmüşlerinide sebeplendirsin insaallah

 7. Allah razı olsun çok güzel bir bağışlama duası olmuş ellerinize ve emeğinize sağlık. Rabbil alemin siz ve sizin gibi insanları daima karşımıza çıkarsın inşallah.

 8. Ağzına kollarına ellerine parmaklarına sağlık. Gerçekten çok güzel, insanin içinden gelenleri dışa vurmuş hali. Tam kendini ifade edemeyenler, dile getiremeyenler için çok güzel bir şey bu. Dualarıyla birlikte yazmışın, çok teşekkür ederiz. Okuduğumuz her duada sanada bol dua ederiz.

 9. Sizden Allah razı olsun, dün akşam komşumda yasinleri okuduk güzel bir dua aradım internet te sizin dua karşına çıktı oldukça kapsamlı bir dua olmuş okudum herkes çok beğendi ve bugün rüyamda şehitleri gördüm çok duygulandım. Rabbim emeğinizin karşılığını cennetinde de versin inşallah.

 10. Allah razı olsun gönlünüze sağlık uzun süredir hep bu duayı okuyorum telefonumda kayıtlı duanın içten yapılanı makbuldür ama gel gör ki iki lafı biraraya getiremiyoruz o yüzden detaylı bir dua Rabbim cümlemizin dualarını kabul etsin Hayırlı kandiller.

 11. Allah razı olsun çok güzel dua rabbim hepimizi affetsin inşallah peygamber efendimizin (SAV) sancağı altında toplanmayı bizlere nasip etsin inşallah..
  Duayı yazan arkadaş emeğine sağlık.
  Selam ve dua ile..

 12. Çok güzel bir bağışlama duası hazırlamışsınız.Her fırsatta kolayca ulaşabileceğimiz bir kaynak niteliğinde.Emeği geçenlere teşekkürler 🙏

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz