Ana Sayfa Genel Nasreddin Hocayı Anma ve Şenlikler

Nasreddin Hocayı Anma ve Şenlikler

sivrihisarli nasreddin hoca - Nasreddin Hocayı Anma ve Şenlikler

AKŞEHİRLİ BİR VATANDAŞIN SORUSU

Akşehirli olan ve türbesinin de burada bulunduğu Nasrettin Hoca’nın festivali Sivrihisar’da neden yapılıyor anlamadım?

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Mahur Tulum, tespit edilen taş sandukanın deşifre edilmesiyle Nasreddin Hocanın Sivrihisar’da doğduğunun ve burada öldüğünün kesin olarak bilindiğini vurguladı.

Hocamızın doğup büyüdüğü ve yaşadığı yerdir Sivrihisar. Akşehir’e sonradan gitmiştir. Bütün tarihçilerin kabul ettiği ortak görüş, Nasrettin hocanın doğduğu yer Sivrihisar ilçesinin Hortu köyüdür. Nasreddin hoca üzerine araştırma yapan Konyalı Prof. Dr. Saim Sakaoğlu “Nasreddin Hoca, Sivrihisar doğumlu” demiştir.

Son zamanlarda yapılan akademik araştırmalar neticesinde Nasrettin hoca ömrünün son zamanlarında Sivrihisar’a gelip burada vefat ettiği tespit edilmiştir. Sadece Sivrihisar değil, Türkiye’nin değişik yerlerinde de sahip çıkılmaktadır Nasrettin hocaya. Hatta yurt dışında bile sahip çıkılmaktadır.

Bir çok yerin Nasrettin hocayı sahiplenmesi onun büyüklüğünü gösterir. Biz bundan mutluluk duyuyoruz. “Sadece bir yere hasredilmeyecek kadar büyük bir kişiliktir Nasrettin Hoca”

Bazı Allah dostu zatların, “Bast-ı zaman Tayy-ı mekan” sırrı ile aynı anda bir çok değişik yerlerde bulunması rivayet edilmiştir. Buna göre hocamızın da hem yaşarken hem de vefatından sonra (türbesinin de) birden fazla yerlerde bulunması makuldür.

Bir zamanların Osmanlı coğrafyası sınırları üzerinde, özellikle Yunus Emre gibi Köroğlu gibi bazı isimlere her yörenin kendince sahip çıkması benzeri bir sevgi ve sahiplenmenin onuruna da sahip olan ve bütün insanların gönlünde taht kuran Nasreddin Hocanın gerçekten yaşayıp yaşamadığı Sivrihisarlı mı, Akşehirli mi, Özbek mi yoksa Arapların Cuha’sı mı olduğu hiç önemli değil…

Anadolu’nun, asırlardır güle gelen yüzüne, Nasrettin Hocamıza da günümüzde en az Mevlânâ kadar, Yunus kadar, Bektaş-ı Veli ve Hacı Bayram-ı Veli kadar ihtiyacımız var. En sert konuları bile “Nasreddin Hoca bir gün…” tadıyla konuşabildiğimiz gün ülke olarak da millet olarak da yüzümüzün daha fazla güldüğünü göreceğiz.

***

Nasreddin Hocanın Sivrihisar’da doğduğu ve öldüğü kesinlik kazanmasına rağmen, Nasreddin Hoca Şenlikleri, Akşehir ilçesinde çeşitli etkinliklerle gerçekleşiyor. Gönül isterdi ki Akşehir ve Sivrihisar, şenliklerde birbirlerine destek olsun, işbirliği yapsınlar. Neden bilinmez, Nasreddin Hoca, evrensel bir kimliğe sahip olmasına rağmen, Nasreddin Hoca Şenliklerinde, bir türlü, bu birliktelik sağlanamadı.

Ayrıca Nasreddin Hoca, ülkemizde gerçek kimliği ile tanıtılamadı. Genellikle de kamuoyuna güldürü, mizah, fıkra ve nükte üstadı olarak tanıtıldı. Oysa Nasreddin Hoca, “HALK FİLOZOFU”, “SOSYOLOG” , “MÜDERRİS”, “ALİM”, “PSİKOLOG” “HUKUKÇU” ve” TASAVVUFÇU” dur. Yani bir düşünürdür. Bütün bu meziyetlerinin gereğini, halkın anlayacağı dille, yani mecaz yoluyla, fikir ve düşüncelerini aktarmaya çalışmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz