Ana Sayfa Genel Sivrihisar Dergisi

Sivrihisar Dergisi

Dergi Nedir?

“Dergiler, ortak bir isim altında yılda en az iki defa veya belirlenmiş aralıklarla yayınlanan, her sayısı numaralandırılmış ve tarihli olan, değişik kişilerin makale, öykü gibi yazılarını içeren, sonsuza dek yayımlanacağı varsayılan ve belli bir amaca yönelik olarak hazırlanan yayınlardır.”

Dergi, özel ilgi alanlarını içeren deneme, makale, inceleme ve araştırma konularından oluşan edebi türlerde çıkan içerikleri yönüyle bu konulara yönelik derlemeleri bir potada toplayan çoklu sayfalı basılı yayındır.

Dergileri diğer yayınlardan ayıran özellik, özel alanlara göre ve hedef kitleye göre yayınlanmasıdır. Dergi yayıncılığında içerikte kullanılacak olan konu ve bu konuya bağlı metin ve fotoğraflar birlikte kullanılarak tasarlanır.

İlk dergi örneklerine bakıldığında Dünya ve Türkiye’de bilimsel ve akademik metin şeklinde yayınlanmıştır. Çıkış amacı bakımından hedef kitlesi bilim adamları için çıkarılan dergiler zamanla farklı okur kitlesi için hazırlanan dergiler olarak yayınlanmıştır.

Gazete ve dergileri okuyucu tarafından ve konuları bakımından en belirleyici özellikleri genel olarak üç temelden oluşmaktadır:

1- Okuyucunun kendi ilgi, yetenek ve alanlarına göre seçtiği, kendi okuma hızına göre okuyabildiği yayındır.

2- Dergi okuyucusu dergilere istediği zaman ulaşabilen aynı zamana dergilerini arşivleyebilen, bir kısmı anlamadığında tekrar okuyabilen üzerinde düşünebilen bir okuyucudur. Bu bağlamda dergi okuyucusu özel alanları olan okuyuculardır.

3- Okuyucusu tarafından saygın hale getirilmiş olan Yüksek prestijli dergilerde bulunmaktadır.

Geleneksel Yayıncılıktan Elektronik Yayıncılığa Geçiş

Gelişen internet teknolojisi ile birlikte günümüzde çok fazla kullanılan yeni medya araçları ile zaman içerisinde geleneksel yayın olan derginin, dönüşerek elektronik dergi formunda yayınlanması ile zaman içerisinde geleneksel yayın olarak adlandırılan kitap, dergi yayıncılığı dönüşerek elektronik form halini almıştır.

Geleneksel yayıncılık alanlarındaki tirajların düşmesi yayınların mecra değiştirmesi, okuyucu ve araştırmacıların yeni medya araçlarını çok kullanması sebebiyle elektronik dergiler kaçınılmaz olmuştur. *

***

Geçmişten geleceğe hizmetleriyle iz bırakmış ve bırakacak olan Vatanını seven tüm insanlarımızı saygı ve sevgiyle kucaklayıp selamlıyoruz.

Kültür, insanların ve milletlerin yaşamını birlik ve dirlik içinde kuşatıp, kaynaştıran toplumsal dayanışmayı ve yardımlaşmayı sağlayan en önemli unsurlardan birisidir.

Toplumların madde ve mana zenginlikleri onları daha çok değerli kılar. Saygı ve sevgiyi artırır.

Bu duygu ve anlayışla bizlerde değerlerimize sahip çıkmak ve Sivrihisar’ımızı genele tanıtmak için bir yola çıktık.

Eskişehir İlimizin en büyük ilçesi olan Sivrihisar, tarihte hep ilk ve enleriyle yaşamıştır. Anadolu topraklarımıza Selçuklunun ilk gelen öncü Akıncı birliklerinden olan halkımız geçmişleriyle bizlerin gururu olmuştur.

Geçmişimizden gelen maya ve özümüz çok değerlidir. Tarihi, ahlâkı ve kültürel değerlerimizin korunması, yaygınlaştırılması inanıyorum ki hepimizin temel arzusudur.

Vatanımıza ve Milletimize faydalı bireyler olarak Bizler yararlı hizmetler yapmayı ve yapanları takdir ve teşvik etmeyi istiyoruz.

Atalarımızın Kadim Mirasına sahip çıkmak burada yaşamış tüm medeniyetleri tanıtmak içinde adım atmış bulunuyoruz. Hep birlikte gelecek güzel günlere ve hizmetlere koşmak istiyoruz.

İlk defa yayınlanan “sivrihisardergisi.com” dijital dergi web sitemiz yayınını Sivrihisar’ımızın Kurtuluş günü 20 Eylül 1921 tarihi olan ve 100. yıldönümünde “Dünyanın Merkezinde” sizlerle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.

Sivrihisar’ımız için tarih, kültür ve bir takım değerlerimizin araştırma kapılarını açıyoruz. Sivrihisar’a gönül veren tüm dostlarımızın katkılarını bekliyoruz.

Bu vesileyle e-dergimizin yayın hayatında başarılı olmasını ve gelecek kuşaklara emsal teşkil ederek, hayırlara vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyoruz. Şahin Gökdere

Bu Hasret Çektiğimiz
Bir Aşk-ı Sevda,
Bu Tarih ve Kültürümüze
Duyulan Bir Özlem,
Ecdada ve Geçmişimize
Duyulan Bir Saygı ve
Vefa Borcumuzdur.

***

* ELEKTRONİK DERGİ YAYINCILIĞI
Yüksek Lisans Tezi – Buket AKYÜREK
İstanbul – 2019
sivrihisar dergisi - Sivrihisar Dergisi

Sivrihisar Dergi Portalı, Sivrihisar Dergisi, E-dergi, Dijital dergi, Magazine

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz